Technika

W jakich konstrukcjach wykorzystuje się łożyska kulkowe?

W jakich konstrukcjach wykorzystuje się łożyska kulkowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska kulkowe są stosowane w wielu produktach, których używasz na co dzień. Można je znaleźć w samochodach, silnikach elektrycznych, obrabiarkach i sprzęcie medycznym.

Łożyska kulkowe są używane w aplikacjach, w których jedna część obraca się na innej. Obejmuje to wszystko, od silników samochodowych do dysków twardych komputerów. Aby osiągnąć ten rodzaj ruchu, musi być jakaś forma smaru między dwoma powierzchniami. Dzięki temu mogą się one obracać łatwiej niż gdyby po prostu ślizgały się po sobie bez smaru lub oleju między nimi.

Niektóre z bardziej powszechnych zastosowań łożysk kulkowych

Motoryzacja

Łożyska kulkowe są stosowane w celu poprawy wydajności paliwa, zmniejszenia hałasu i wibracji silnika oraz zwiększenia jego żywotności. Zapobiegają również poślizgowi kół podczas przyspieszania i zwalniania.

Samoloty

Łożyska kulkowe pomagają utrzymać ciężar samolotów, zapewniając im utrzymanie się w powietrzu. Pomagają również utrzymać stabilność silników podczas lotu, dzięki czemu nie drżą one zbytnio i nie wibrują.

Sprzęt medyczny

Łożyska kulkowe takie jak te prezentowane na witrynie https://b2b.rombor.com.pl/3-lozyska-kulkowe są również stosowane w sprzęcie medycznym, takim jak aparaty do rezonansu magnetycznego i skanery ultradźwiękowe, ponieważ są lekkie i wystarczająco trwałe, aby wytrzymać częste użytkowanie, nie ulegając przy tym łatwo uszkodzeniu w wyniku tarcia z innymi częściami maszyny lub wystawienia na działanie wysokich temperatur, które mogłyby spowodować zużycie konwencjonalnych łożysk wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*