Technika

Żywice do drukarek 3D. Poznaj metody utwardzania światłem

Żywice do drukarek 3D. Poznaj metody utwardzania światłem
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drukowanie 3D stało się bardzo chętnie wykorzystywanym sposobem przygotowywania prototypów, ale też seryjnej produkcji różnorodnych przedmiotów czy ich elementów. Jednymi z technik, które są powszechnie stosowane, są techniki SLA i DLP, czyli techniki oparte o wykorzystanie światła. Właśnie w ich przypadku używa się specjalnej żywicy.

Jak działają metody oparte o wykorzystanie wiązki światła?

W tych metodach jako materiał służący do drukowania wykorzystywane są światłoutwardzalne żywice do drukarek 3D. Są one podawane do głównego zbiornika drukarki, a następnie przebiega drukowanie za pomocą wiązki światła lub lasera, w zależności od wykorzystywanej techniki. Kiedy wiązka przesuwa się wzdłuż światłoczułej matrycy, następuje wiązanie poszczególnych cząsteczek żywicy między sobą, co prowadzi do jej utwardzenia w konkretny kształt.

Uzyskany efekt

Ze względu na specyficzny sposób utwardzania żywicy i rodzaj wykorzystywanego materiału, uzyskany w wyniku utwardzania światłem obiekt ma inne właściwości niż ten, który powstałby w wyniku drukowania z filamentu. Przede wszystkim musi zostać doświetlony (wyprażony) w celu dodatkowego utwardzenia, a także oczyszczony z ewentualnych pozostałości żywicy.

Specjalistyczne żywice

W drukarkach 3D stosuje się specjalistyczne żywice dedykowane do drukowania obiektów za pomocą wiązki światła / lasera. Żywice mogą być przezroczyste lub kolorowe, a po utrwaleniu mogą mieć różne właściwości – od zupełnie twardych po elastyczne. Dzięki temu możemy wykorzystywać je w wielu branżach i z pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*