Stale ciągnione to inaczej stal nierdzewna, która została poddana obróbce na zimno. Wykorzystuje się w tym celu specjalne maszyny zwane ciągarkami bębnowymi i ławowymi, a także kombajny ciągarskie. Operacja ciągnienia jest zazwyczaj przeprowadzana na stali niskowęglowej oraz wysokojakościowej, dzięki czemu końcowy produkt odznacza się dużą plastycznością i doskonałą powierzchnią. Dodajmy, że omawiany materiał jest wykorzystywany jako półprodukt w wielu gałęziach gospodarki.
Na wstępie należy wspomnieć o tym, że stal ciągniona posiada znakomite właściwości, w tym m.in. niski współczynnik chropowatości, dobrą skrawalność i prostoliniowość, dużą wytrzymałość na rozciąganie, a także całkowicie gładką i utwardzoną powierzchnię. Służy przede wszystkim do wyrobu półproduktów w postaci prętów (okrągłych, kwadratowych, sześciokątnych itp.), kątowników, płaskowników (precyzyjnych i nie tylko), teowników, półwałków, ceowników oraz siatek.
Elementy te są powszechnie używane w różnych dziedzinach przemysłu – budownictwie, motoryzacji, lotnictwie czy rolnictwie. Za przykład niech posłużą choćby pręty ciągnione wykorzystywane do wytwarzania śrub i kotew, które następnie są stosowane jako elementy hydrauliki, pneumatyki, maszyn przemysłowych czy podzespołów samochodowych (produkcja seryjna). Z ich różnymi przykładami można zapoznać się na http://www.pro-mar.com.pl/oferta/prety-ciagnione/.
Płaskowniki z kolei są idealnymi okuciami meblowymi, ceowniki służą do wzmacniania różnorodnych konstrukcji, natomiast kątowniki idealnie nadają się do łączenia elementów drewnianych z innymi materiałami (np. słupów z betonowym podłożem). A to oczywiście nie jedyne możliwe zastosowania wymienionych półproduktów.