Technika

Jak zbudowany jest układ wydechowy w aucie?

Jak zbudowany jest układ wydechowy w aucie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W samochodzie osobowym znajduje się wiele podzespołów mających wpływ na jego sprawne funkcjonowanie i zapewniających nam bezpieczeństwo na drodze. Jednym z nich jest układ wydechowy, którego zadanie polega na prawidłowym odprowadzaniu spalin z silnika. Dzięki temu jest on w stanie bezproblemowo pracować nawet na dużych obciążeniach. Układ wydechowy obejmuje sporo elementów ulegających z czasem zużyciu i wymagających wówczas wymiany. Jeśli chodzi o tego typu części samochodowe Mazda to jeden z pojazdów, do których łatwo kupimy je w większości sklepów motoryzacyjnych. 

Elementy, bez których silnik nie byłby w stanie pracować

Typowy układ wydechowy składa się z kilku kluczowych części. Jego sercem jest kolektor wydechowy, montowany zawsze do bloku silnika – odpowiada on za zbieranie spalin z poszczególnych cylindrów oraz ich transportowanie do rury. Dodatkowo znajduje się w nim tzw. sonda lambda, czyli specjalny elektroniczny czujnik, którego zadaniem jest dokonywanie dokładnych pomiarów spalin, a na podstawie ich wyników ustalanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Jedna część owej sondy zlokalizowana jest wewnątrz całego układu, druga zaś na zewnątrz. W nowoczesnych autach często można się spotkać z aż dwiema sondami Lambda.

Kolejnym immanentnym elementem jest katalizator, którego praca polega na oczyszczaniu spalin pochodzących z jednostki napędowej. Jest to możliwe dzięki specyficznym reakcjom chemicznym, mającym wpływ na znaczną redukcję niebezpiecznych dla zdrowia substancji. W każdym układzie wydechowym znajdziemy jeszcze tłumiki dźwięku (wygłuszające zarówno wysokie, jak i niskie częstotliwości), filtr cząstek stałych (redukujący emisję sadzy), a także tłumik końcowy (m.in. redukujący hałas). Tego typu części do Mercedesa Benz czy samochodu innego niemieckiego producenta kupimy w wielu motoryzacyjnych sklepach stacjonarnych i internetowych, np. na https://getparts.pl/marki/mercedes-benz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*