Technika

Jak znakuje się produkty?

Jak znakuje się produkty?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy chce, aby produkty miały swoje znaki szczególne. Sposobów na oznakowanie produktów jest wiele. Dziś powiemy o procesie złocenia, tłoczenia oraz kilka słów o grawerowaniu precyzyjnym.

Te trzy metody pozwalają na ciekawe oznakowanie produktu. Dzięki takim metodom możemy dowolne oznakować produkt np. dodając litery, tworząc logo lub dowolną grafikę.

Proces złocenia

W skrócie proces ten polega na nakładaniu folii na gorąco. Do tego procesu używa się „matryce chemigraficzne” zwane magnezowymi. Proces złocenia w języku angielskim nazywany jest hot stamping lub hotprint.

Proces tłoczenia

W tej metodzie również wykorzystuje się „matryce chemigraficzne” do tworzenia wyrazów lub dowolnego logo. Metoda tłoczenia dzieli się na dwie kategorie: tłoczenie wklęsłe zwane debossingiem i tłoczenie wypukłe zwane embossingiem.

W procesie tłoczenia wklęsłego można stosować grube materiały tj. skóra lub tektura introligatorska. W przypadku tłoczenia wypukłego same „matryce chemigraficzne” nie wystarczą. Oprócz nich używa się patrycy, czyli rodzaju stempla.

Co możemy nazwać grawerowaniem precyzyjnym?

Aby wykonać grawerowanie z precyzją w tym celu używa się odpowiednich narzędzi oraz technik. Jedyną i słuszną precyzyjną techniką grawerowania jest laser. Tylko grawerowanie laserowe pozwala na grawer z dokładnością, co do milimetrów. Za pomocą lasera możemy grawerować w różnego rodzaju metalach. Z pomocą lasera oznacza się m.in. długopisy, tworzy się identyfikatory, tabliczki na drzwiach i personalizuje się różne przedmioty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*