Terapia neuropsychologiczna stanowi formę rehabilitacji chorób mózgu. Ustalone przez specjalistę ćwiczenia poznawcze oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu pozwala na poprawę pamięci, uwagi, mowy, funkcji wzrokowo-przestrzennych, ale także myślenia abstrakcyjnego i zdolności do planowania. Terapia skierowana jest do osób w każdym wieku, a jej efekty pozytywnie wpływają na funkcjonowanie w społeczeństwie i zdolność do akceptacji samego siebie.
Zwykle wizyta w gabinecie terapii neuropsychologicznej trwa około 50-60 min. Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, mający na celu poznanie mocnych i słabych stron, a także świadomości ich istnienia. W trudniejszych przypadkach do etapu tego włączana jest rodzina. W dalszej kolejności ustalane są spersonalizowane ćwiczenia poznawcze do regularnego wykonywania w domu samodzielnie bądź z pomocą osoby bliskiej. Kolejne wizyty służącą ocenie poczynionych przez pacjentów postępów i ewentualnej korekcie zaleceń na bardziej lub mniej wymagające.
Metodami wykorzystywanymi przez neuropsychologa do postawienia diagnozy są przede wszystkim testy i metody eksperymentalne, a także analiza dotychczasowych wyników badań lekarskich. Aby zapisać się na terapię, można skorzystać z ofert wielu gabinetów jak np.: https://uwazna-psycholog.pl.