Budowlanka

O czym należy pamiętać przed kupnem działki?

O czym należy pamiętać przed kupnem działki?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z najważniejszych etapów w procesie stawiania domu jest zdecydowanie zakup działki. Od jej położenia i specyfiki w ogromnej mierze zależy bowiem projekt budynku, a także późniejszy komfort jego użytkowania. Przy wyborze konkretnego terenu trzeba koniecznie sprawdzić kilka elementów, w tym zwłaszcza status prawny oraz ukształtowanie powierzchni. Dodajmy, że mnóstwo atrakcyjnie zlokalizowanych działek posiada w ofercie to profesjonalne biuro nieruchomości z Leszna: https://www.lavilla.pl.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kupując działkę, w pierwszej kolejności warto zweryfikować jej dokładny status prawny. Musi przede wszystkim posiadać charakter budowlany, bo w przeciwnym razie nie będzie możliwości starania się o pozwolenie na postawienie obiektu mieszkalnego. Oprócz tego liczy się brak zadłużenia i obciążenia hipoteką. W celu zdobycia informacji na ten temat najlepiej postarać się o uzyskanie wglądu do księgi wieczystej (bazy tego rodzaju dokumentów bez problemu dostępne są w Internecie i sądach rejonowych). Druga wymagana czynność to zajrzenie do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i wyszukanie tam danych odnośnie obiektu, jaki może zostać wybudowany na konkretnym gruncie. Chodzi m.in. o jego dopuszczalną powierzchnię, wysokość, pożądane odległości od drogi czy rodzaj dachu. Zwróćmy również uwagę na następujące elementy:

-ukształtowanie terenu – bez skarp, osuwisk, głębokich wykopów itp.,

-zadrzewienie – niewielkie i równomierne (pamiętajmy, że usuwanie drzew z posesji oznacza przeważnie konieczność uzyskania pozwolenia),

-jakość gleby – ma wpływ na ewentualną uprawę roślinności (wskazane są badania geotechniczne),

-uzbrojenie – mowa o przyłączach instalacyjnych podstawowych mediów (prąd, telefon, kanalizacja),

-dostęp do drogi publicznej – jak najłatwiejszy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*