Life & Style

Progi zwalniające – jak wpływają na bezpieczeństwo na drodze?

Progi zwalniające – jak wpływają na bezpieczeństwo na drodze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dla zachowania jeszcze lepszego bezpieczeństwa na drogach coraz częściej montuje się tzw. progi zwalniające. Ich zadaniem jest zwolnienie prędkości jazdy pojazdu mechanicznego w newralgicznych punktach. Tego rodzaju elementy zabezpieczające montuje się najczęściej przed pasami dla pieszych albo przed skrzyżowaniami bez sygnalizacji świetlnej. 

Po co są progi zwalniające?

Zadaniem progów zwalniających jest wymuszenie ograniczenia prędkości przez pojazdy mechaniczne. Stosuje się je w miejscach, w których niemożliwe jest zastosowanie innych metod ograniczania prędkości albo jako ich uzupełnienie. Czy progi zwalniające rzeczywiście są skuteczne? Jak najbardziej tak. Okazuje się, że w miejscach, w których wcześniej dochodziło do różnego rodzaju wypadków i kolizji, zamontowanie progów pozwoliło zminimalizować ten problem praktycznie do zera. Ostrożna jazda przy zauważeniu progu zwalniającego ogranicza prędkość jadącego samochodu znacząco, w licznych przypadkach praktycznie do zera przed newralgicznym punktem na drodze. 

Gdzie nie można montować progów zwalniających?

Chociaż progi zwalniające, na przykład z oferty na https://sklep.szymkowiak.pl/ niewątpliwie poprawiają poziom bezpieczeństwa na drodze, to jednak w niektórych miejscach mogłyby przeszkadzać. Nie można montować ich na drogach wojewódzkich, krajowych, na drogach klasy S oraz GP i G. Ich zastosowanie możliwe jest zaś na drogach klasy L i D oraz Z. Najczęściej widoczne są na drogach osiedlowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*