Wanna to podstawowy element wyposażenia łazienki. Mimo, że obecnie większość osób rezygnuje z niej na rzecz prysznica, to jednak dalej istnieje mnóstwo osób, które nie wyobrażają sobie zakończenia ciężkiego dnia za pomocą długiej, relaksującej kąpieli.
akrylowe – najbardziej popularne, lekkie, łatwe w czyszczeniu. Należy pamiętać, by kupować tylko wanny dobrej jakości, gdyż jeśli warstwa
akrylu będzie zbyt cienka, to wanny będą podatne na pękania i prześwity.
żeliwne emaliowane – bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i proste w czyszczeniu. Ich największym minusem jest waga, przez co transport jak i instalacja takiej wanny może być problematyczna.
stalowe emaliowane – trwałe, odporne na uderzenia i środki chemiczne.Są względnie lekkie. Największym minusem takiej wanny jest to, że nalana woda bardzo szybko się wychładza.
ze sztucznego marmuru – solidne, odporne na uszkodzenia, bardzo eleganckie i stylowe. Niestety – bardzo ciężkie oraz drogie.
prostokątne
narożne
okrągłe
owalne
Występuje także podział na wanny wolnostojące, które często posiadają bardzo atrakcyjny design i są wykorzystywane do ozdoby łazienki, a także wanny pod zabudowę. Są to zazwyczaj wanny stalowe, które izoluje się styropianem, a następnie całość ozdobnie wykańcza.
Osobną kategorią są wanny wyposażone w opcję hydromasażu. Jest to coraz bardziej popularne i coraz tańsze rozwiązanie.
Większość baterii wannowych ma w korpusie przełącznik, który pozwala im na instalację odnogi prysznicowej i z tego powodu zazwyczaj nazywa się je bateriami wannowo-prysznicowymi.
baterie ścienne natynkowe
baterie ścienne podtynkowe
baterie wannowe termostatyczne (natynkowe i podtynkowe)
baterie stojące wielootworowe.