Budowlanka

Z jakimi kwestiami wiąże się wybór klimatyzacji?

Z jakimi kwestiami wiąże się wybór klimatyzacji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja daje nam ochłodę w upałach i wobec rosnących rok do roku temperatur staje się często nieodzowna. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup klimatyzatora i zlecenie jego montażu, musimy wiedzieć co konkretnie będzie nam potrzebne. Trzeba wiedzieć, że urządzenia różnią się mocą, wydajnością chłodzenia, sposobem podłączenia i tak dalej. By wykorzystać pełny potencjał konieczne jest takie dobranie urządzenia, by było ono odpowiednio dostosowane do wielkości chłodzonych pomieszczeń oraz wydajności energetycznej naszej instalacji prądowej.

Dobór mocy chłodzącej

Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy potrzebne jest około 100 watów mocy klimatyzacji. Jeżeli więc posiadamy pomieszczenie o wielkości 15 m2, to wystarczy nam klimatyzator o mocy 1,5 kW. Trzeba jednak wiedzieć, że moc chłodząca nie jest równa mocy pobieranej z sieci energetycznej, ponieważ urządzenie działa częściowo na zasadzie pompy ciepła. Przyjmuje się więc, że moc pobierana z sieci to około 2/3 tej, którą de facto posiada klimatyzator.

Sposób montażu klimatyzacji

Na rynku znajduje się bardzo wiele różnych rodzajów klimatyzatorów. Najpopularniejsze to układy typu split, posiadające jednostkę zewnętrzną montowaną np. na balkonie, a wewnętrzną w chłodzonym pomieszczeniu (np. salon). Znajdziemy jednak również wersje przenośne, które posiadają wszystkie podzespoły skomasowane w jednej obudowie, która w całości znajduje się w środku. Na stronie http://airconindustry.pl/klimatyzacja/projektowanie/ można znaleźć praktyczne informacje na temat projektowania i doboru konkretnych rozwiązań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*