Technika

Czym grozi jazda z niesprawnym tłumikiem?

Czym grozi jazda z niesprawnym tłumikiem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z podstawowych części układu wydechowego w każdym pojeździe jest tłumik. Jest to element niezbędny do skutecznego przetwarzania spalin, ale też do prawidłowego redukowania hałasu. Jest on też na tyle ważny, że jego nieprawidłowy dobór do zasad pracy i mocy silnika, może przyczynić się w pewnym stopniu do osłabienia jego osiągów. Z tego samego powodu nie można również korzystać z niesprawnego tłumika, gdyż konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Dlaczego nie powinniśmy jeździć z uszkodzonym tłumikiem?

Tłumik oprócz przedstawionych funkcji realizuje także odprowadzanie gazów na zewnątrz samochodu. Jego nieszczelność, która może być związana przykładowo z jego przepaleniem, może spowodować przedostanie się trującego tlenku węgla do wnętrza kabiny, a więc tam gdzie przebywa kierowca wraz z pasażerami. Wówczas może nastąpić zatrucie podróżujących osób, czego następstwem będzie prawdopodobnie groźny wypadek. Jest to bardzo możliwe, gdyż gaz ten jest bezwonny, co utrudnia jego identyfikację.

Ponadto nie odprowadzenie go na zewnątrz może powodować korodowanie innych części układu, a to głównie za sprawą niektórych ich składników. Niesprawny tłumik może zatem negatywnie wpłynąć na działanie innych systemów w samochodzie i spowodować ich szybsze starzenie się. Z uwagi na te fakty bardzo ważne jest dbanie o dobry stan tłumika. Chcąc utrzymać układ wydechowy wraz z tłumikiem w należytej kondycji, warto korzystać z pomocy ekspertów takich jak np. https://pamaku.pl/, którzy pomogą nam podczas jego doboru, a także ewentualnej wymiany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*