Technika

Instalacje odgromowe – jakie mają zastosowanie?

Instalacje odgromowe – jakie mają zastosowanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Piorun jest jedną z najpotężniejszych sił natury i może spowodować poważne szkody w Twoim mieniu. Uderzenia piorunów często powodują pożary, przerwy w dostawie prądu, a nawet ofiary śmiertelne.

Systemy ochrony odgromowej mają za zadanie chronić ludzi i mienie przed uderzeniami piorunów. Systemy ochrony odgromowej pomagają również zapobiegać pożarom spowodowanym przez uderzenia piorunów.

Istnieje kilka rodzajów systemów ochrony odgromowej dostępnych dla domów, firm i innych budynków:

Terminale powietrzne 

Terminale powietrzne są przymocowane do dachu budynku i połączone z prętem uziemiającym umieszczonym w ziemi. Gdy nastąpi uderzenie pioruna, przemieszcza się on w dół zacisku powietrznego i do pręta uziemiającego, gdzie jest bezpiecznie odprowadzany do ziemi przy minimalnym uszkodzeniu lub ryzyku obrażeń osób lub mienia wewnątrz.

Pręty uziemiające 

Pręty uziemiające instaluje się na głębokości co najmniej 1 metra w ziemi bezpośrednio pod chronioną konstrukcją (lub jak najbliżej). Pręty uziemiające odprowadzają prąd piorunowy z konstrukcji do izolowanego kabla zakopanego w ziemi. Kabel łączy się z prętem uziemiającym, który umieszcza się na otwartej przestrzeni z dala od drzew, ogrodzeń i innych obiektów, które mogłyby pochłaniać prąd podczas burzy. Pręty uziemiające mogą być wykonane z metalu lub plastiku; metal jest bardziej skuteczny niż plastik w przewodzeniu prądu podczas burzy, ponieważ ma mniejszą oporność.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji, to sprawdź witrynę: https://el-fran.pl/instalacje-odgromowe/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*