Technika

Kiedy trzeba zmienić opony?

Kiedy trzeba zmienić opony?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana sezonowa

Opony to istotny element każdego samochodu. Ich jakość wpływa na przyczepność auta do drogi, a także na długość drogi hamowania. Istnieje wiele sytuacji, w których należy dokonać wymiany ogumienia w pojeździe. Jednym z najważniejszych powodów jest zmiana aury i warunków atmosferycznych. Jeśli chodzi o Polskę, zaleca się zakładanie ogumienia zimowego, gdy dzienna temperatura powietrza spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza.

Zazwyczaj takie spadki występują na przełomie października i listopada. Opony letnie zwykle zakłada się w marcu lub kwietniu. Ze względu na ciepłe i bezśnieżne zimy, coraz więcej osób decyduje się na zakup modeli całorocznych. Przykładowo na popularnych wielosezonowych oponach Kormoran można jeździć cały rok, bez konieczności ich sezonowej wymiany.

Zużycie eksploatacyjne

Istnieją także inne powody, dla których należy zmienić ogumienie na nowe. Trzeba to zrobić w sytuacji, gdy dotychczasowe gumy ulegną zużyciu eksploatacyjnemu. Podstawowym objawem zużycia eksploatacyjnego jest zmniejszenie się głębokości bieżnika. Zdaniem producentów opony, których głębokość bieżnika wynosi mniej niż 1,6 mm, nie nadają się do użytku i powinno się je wymienić na nowe. Do użytku nie nadaje się również ogumienie, które ma więcej niż 10 lat, nawet jeżeli jego wygląd zewnętrzny nie budzi zastrzeżeń.

Mieszanka, z której wykonane są opony, po dziesięciu latach użytkowania w istotny sposób traci swe właściwości. Wymiany należy dokonać również wtedy, gdy zamierza się jeździć z dużą prędkością po autostradzie. W tym przypadku należy zainteresować się indexem prędkości opon, który informuje jak szybko można poruszać się na danym modelu gum. Szybka jazda na komplecie o niskim indeksie prędkości może wpływać na pogorszenie się poziomu bezpieczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*