Technika

Nielegalne oprogramowanie- co nam grozi?

Nielegalne oprogramowanie- co nam grozi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny w Polsce mają nieodparty wpływ na wiele dziedzin życia. Często kupujemy mniejsze ilości towarów, gadżetów czy też po prostu idziemy na łatwiznę. Ta ostatnia droga to pierwszy krok do poniesienia odpowiedzialności karnej. O czym mowa? Uskutecznianym od lat procesie ,,piracenia” oprogramowania na potrzeby własne.

,,Piractwo” to plaga…

Niewinne instalowanie gier, które nie są w żaden sposób legalne to tylko pierwszy z brzegu przykład w tym procederze. Nielegalne wersje programów to bowiem także pakiet Office, programy antywirusowe czy też inne, przeznaczone do codziennego użytku.

Zazwyczaj całość tłumaczy się bardzo wysokimi cenami zakupu licencji czy też pudełkowej wersji programu. Nie ma jednak wytłumaczenia na ,,piracenie”. Jest to bowiem najzwyczajniejsze przestępstwo kradzieży, które podlega karze.

Skutki posiadania nielegalnego oprogramowania

Mała liczba osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Te w wypadku nielegalnego oprogramowania mogą być naprawdę poważne. Jeśli osoba fizyczna posiada kopię, z innego źródła niż od autoryzowanego dystrybutora grozi jej między innymi:

  • grzywna
  • pozbawienie wolność do lat pięciu
  • ograniczenie wolności
  • konfiskata narzędzia przestępstwa (np. komputera osobistego)
  • zapłata zadośćuczynienia (podwójna lub potrójna kwota zakupu legalnego produktu).

Filmy i seriale

Nielegalne jest również udostępnianie treści multimedialnych, bez zgody dystrybutora. Proceder oglądania filmów czy też seriali w sieci występuje ogólnie. To kolejna z wirtualnych ,,plag” XXI wieku, która w równie dużym stopniu oddziałuje na użytkowników sieci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Olka 23.12.2017

    Ludzie w tym temacie powinni być bardziej uświadamiani 🙂